Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)

1. Bárki meg tudja tanulni az autogén tréninget?

Igen, az autogén tréninget bárki meg tudja tanulni, semmilyen speciális készséget, képességet nem igényel. Ha elmúltál 13 éves, és nincs komolyabb krónikus betegséged vagy mentális problémád, akkor meg tudod tanulni az autogén tréninget.

2. Hasonlít az autogén tréning a hipnózisra?

Annyiban hasonlít a hipnózisra, hogy a testi változásokat itt is szavak ismételgetése, – szuggesztiók hatása – okozza. A hipnózisnál azonban a szuggesztiókat külső személy (hipnotizőr) mondja, addig az autogén tréningnél a szuggesztiókat te magad fogod használni. Fontos különbség még, hogy hipnózisra nem mindenki fogékony, viszont relaxálni mindenki meg tud tanulni.

3. Nem veszélyes az autogén tréning?

Nem, az autogén tréning egy teljesen biztonságos relaxációs módszer, ha megfelelő szakember segítségével sajátítod el, és ha:

  • nincsen semmi krónikus betegséged, amit nem beszéltünk meg az első interjún,
  • betartod a formulákat, nem változtatsz rajtuk anélkül, hogy megbeszélnéd az oktatóval
  • a tanulás során felkészült szakember van jelen aki visszajelzést tud adni a tapasztalataidra

4. Hány éves kortól lehet elkezdeni az autogén tréninget?

Általában 13 éves kortól javasolják, de egyéni érettségtől függően 12-14 éves kor között bármikor kezdhető.

5. Lehet zenére is autogén tréningezni?

Lehet, de nem javasoljuk. A módszer sikeres elsajátítás után te fogod eldönteni, hogy zenére, vagy anélkül használod-e az autogén tréninget-t. Először mindenképpen zene nélkül javasoljuk.

6. Hangfelvételről vagy könyvből megtanulható-e az autogén tréning?
Semmiképpen nem javasoljuk, hogy a szöveget felmondd vagy letöltsd és onnan hallgasd. Ugyanis pont az a lényege, hogy az aktuális állapotodhoz tudd igazítani mindig az autogén tréning szöveg sebességét. Bár az egész gyakorlat 5-7 percet vesz általában igénybe, sok mindentől függ, hogy éppen mennyi ideig tart, és hogy azon belül az egyes formulák milyen gyorsan követik egymást.

Könyvből elvileg megtanulható az autogén tréning, ugyanakkor a tanulási fázisban mindenképpen javasoljuk hogy felkészült szakember jelenlétében sajátítsd el a gyakorlatot. Ő ugyanis olyan testi dolgokat is észrevesz a gyakorlat során, amelyekre te nem biztos, hogy felfigyelsz, illetve személyre szabott visszajelzést tud neked adni a saját gyakorlásod tapasztalatai alapján.

7. Régen jártam agykontrollra, nem használt? Ez jobb?

Az agykontroll is egyfajta relaxációs technika, de aktív koncentrációt és nagyfokú képzeleti tevékenységet igényel. Ezért sokan nehezen tanulják meg. Az autogén tréning ezzel szemben nem igényel sem képzeleti tevékenységet, sem pedig aktív koncentrációt. Az autogén tréning lényege az ún. passzív koncentráció vagy „történni hagyás”. Csak figyeljük, hogy a szöveg hatására mi történik a testünkben.

Ha bármi egyéb kérdésed van, amire itt nem kaptál választ, ide kattintva felteheted nekünk.